המבנה הכללי של וורדפרס

מתוך Coral Creative Technologies Wiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וורדפרס היא מערכת לניהול תוכן, כלומר מערכת מידע שמכילה ייצוג של פריטי תוכן. הפריטים מקוטלגים במערכת על פי קריטריונים שונים המאפשרים התמצאות במערכת כאשר כמה מהקריטריונים הללו הם הכרחיים:

  1. סוג פריט – מסביר למערכת איך להתייחס לפריט המידע
  2. תכונות פריט – מאפיינים שונים שבשפה המקצועית נקראים "שדות". ניתן למנות בין השדות הללו טקסט, מספר, ערכי אמת/שקר, תמונות, קבצים מצורפים, אובייקטים מקושרים וכו'.
  3. סוגי פוסטים (טקסונומיה) – שדות מיוחדים שמאפשרים לנו כעורכים אנושיים ולמחשב בעזרת מנגנון מיוחד לסווג בצורה הגיונית את התכנים על פי קטגוריות בעלות משמעות.סוג פריט

סוגי הפריטים הנפוצים שנמצאים במערכת לניהול תוכן הם:

  1. פוסטים – פרסומים שונים שמוזנים על ידי עורכי האתר באופן תדיר ומוצגים ברשימות שונות ברחבי האתר. למעשה, כל התוכן הדינמי מרוכז בחלק הזה של האתר.
  2. עמודים – תצוגה של אותן הרשימות של הפוסטים, בדרך כלל מוגדרת מאחורי הקלעים על ידי המתכנתים. אתרים משוכללים יותר מאפשרים גם לעורכי האתר לעצב את העמודים על פי בחירתם. עמודים הם סטטיים, כלומר המבנה שלהם מוגדר פעם אחת ורק התכנים שבהם עשויים להשתנות.
  3. פריט מדיה – תמונות, סרטונים ומסמכים שמצורפים כ-attachment לפריטים אחרים. מדובר בדרך כלל ברכיבי-עזר שנועדו להשלים את פריטי המידע האחרים.
  4. תגובות – תוכן "פידבק" שמגיע מהגולשים והפרסום שלו ניתן לשליטת מנהל האתר. התכנים הללו לא נמצאים אף פעם באופן עצמאי ותמיד נלווים לפריטי מידע אחרים.
  5. משתמשים – כל משתמש צריך "כרטיס כניסה" אותו הוא מקבל בעזרת הצגת סיסמא. פריט המידע הזה כולל פרטים על המשתמש וכמובן את זהות המפתח שיאפשר להפעיל את הפריטים האחרים במערכת.

סוג פוסט

פריטי המדיה לדוגמה כוללים כמה סוגים – תמונה, סרטון, מסמך, לינק וכו'. הסוגים האלה הם למעשה הטקסונומיה של אותו הפריט. המערכת מתייחסת אל הפריט כאל "מדיה", אבל אנחנו מתייחסים אליו כאל משהו אחר שבעבורנו יש לו משמעות.
גם פוסטים מסווגים לסוגים שונים: חדשות, מאמרים, הודעות וכו'. מבחינת המערכת כל אותם הפוסטים נחשבים כפריטים זהים שמכילים תוכן כלשהוא, אבל מבחינתנו יש לכל אחד משמעות אחרת.

לפריט המידע "משתמש" ניתן לייחס את הטקסונומיה "הרשאה". כלומר, משתמש מסוג מנהל יכול לגשת (לשלוט ב) לפריטים מסוימים שמשתמש רגיל לא יכול לגשת אליהם. לדוגמה, הוא יכול לפרסם פוסטים בעוד משתמש רגיל רק יכול לקרוא אותם, הוא יכול למחוק תגובות בעוד משתמש רגיל רק יכול לכתוב אותן וכו'.