העמוד הראשי

מתוך Coral Creative Technologies Wiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

באתר וורדפרס (כמו בכל אתר שבנוי על php), העמוד שעולה עם טעינת הכתובת הוא עמוד ברירת מחדל. עמוד זה הוא index.php, כלומר אם כתובת האתר שלכם היא example.com, כשתכניסו את הכתובת הזו בשורת הכתובת העמוד שיעלה הוא למעשה example.com/index.php. מה שכולל הקובץ index.php הוא "מפת דרכים", שעל פיה האתר "מנווט" כדי לדעת מה להציג, או יותר נכון איזה סוג עמוד להציג (ליתר דיוק: איזו תבנית להציג, template).

במידה ויש הוראה להציג תבנית מסויימת, האתר קורא את הקובץ שמייצג את התבנית הזו. אחרת, הוא קורא את ייצוג התבנית "הכללית" שמופיעה בהמשך הקובץ index.php. ברוב המקרים התבנית הזו כוללת רשימה של הפוסטים האחרונים באתר, למרות שהמפתח יכול להגדיר את המבנה הכללי הזה - שבמילים אחרות, נקרא לו "ברירת המחדל" - איך שהוא רוצה, איך שיתבקש.

איך מורים לאתר להיכן לנווט? עמוד מורכב משתי שכבות: שכבת תכונות העמוד ושכבת העיצוב שלו. שכבת התכונות כוללת מס' סידורי של עמוד מסוים, והמאפיינים שלו: מי כתב אותו, מה נכתב בו, מתי הוא פורסם וכו'. שכבת העיצוב כוללת למעשה את התבנית שהזכרנו קודם. וכעת התסריט מתחלק לשניים:

  • אם אנו בוחרים עמוד כללי, אנחנו לא מסמנים על עמוד מסוים, ולכן בעצם נותנים לאתר לסמן בעבורנו (על פי הגדרת המפתח, כמובן). ברוב המקרים הסימון של המפתח הוא על מס' מסוים של פוסטים אחרונים באתר. לגבי שכבת העיצוב, גם כאן העניין מוגדר על ידי המפתח, וכך מה שנראה בעמוד הכללי הוא פשוט מה שנכתב בקובץ index.php.
  • אם אנו בוחרים עמוד מסוים, סימנו על המס' הסידורי id שלו. האתר ימשוך את המאפיינים של העמוד הזה, ויסדר אותם על פי התבנית שבחרנו עבור העמוד הזה. איך בוחרים תבנית, ואיך מגדירים את השדות? קראו על כך כאן - Page.